Päikesepaneelide tasuvus Eestis | Solar4you

Päikesepaneelide tasuvus Eestis

Päikeseelektrijaamade tasuvus on suuresti sõltuvuses järgmistest teguritest:

  • projekti suurus nii mahult kui investeeringult
  • päikesejaama asukoht
  • paigaldatud seadmetest
  • töövõtetest, ehk kui töökindlalt on ehitust teostatud
  • toetustest
  • elektri omatarbest

Projekte saab sisuliselt kategoriseerida kaheks – erakliendi ning ärikliendi lahendused.

Eraklient

Eramajade puhul jäävad tasuvusajad umbes 9-13a vahemikku, sest väga palju sõltub tingimustest, kuhu päikesepaneelid paigaldatakse. Sellised tasuvused on reaalsed koos toetustega, ilma toetusteta jäävad tasuvusajad üle 12a. Kõige kasulikum on ise energia ära tarbida, sest sellisel juhul ei pea võrgust vajaminevat energiat koos võrgutasude ja aktsiisidega soetama.

Väga oluline on investeerida kohe algul ka kvaliteetsesse lahendusse, sest süsteem peab suutma vastu pidada vähemalt 25a. Kui paigaldatakse tundmatu tootja päikesepaneelid või inverter, siis võib kiiresti tekkida olukord, kus paari aasta möödudes vajab süsteem väljavahetamist ning see kulu on tihtipeale märkimisväärne. Samamoodi pikendab see kohe tasuvusaega ning see ei ole mõistlik.

Eramaja 10kW lahendus

Kindlasti võib tekkida küsimus, et kuidas määrata kindlaks head tootjat ning välistada tundmatud pakkujad?

Kõige lihtsam vastus on, et valida tuleks tuntud päikesepaneelide paigaldaja, kellel on suured referentsid ette näidata ning kes on turul pikalt tegutsenud. Solar4you on toimetanud alates 2012 aastast ning meie pakutavatest JA Solari päikesepaneelidest saab lähemalt lugeda siin.

Kinnituskonstruktsioon. Väga oluline on kasutada ka meie kliimasse sobilikke kinnitusvahendeid, mida on testid tuuletunnelites ning on tõestatud, et peavad meie lumekoormustele vastu. Oleme Saksa tootja K2 Mounting Systems’i ametlik edasimüüja ja saame pakkuda kinnituskonstruktsioonile 12a garantiid. Erinevate katuste kinnituslahendustega saate tutvuda siin.

Äriklient

Ärikliendi lahendused algavad umbes 30kW võimsusest ning sellistel parkidel on tasuvusajad lühemad kui eramajadel. Näiteks 50kW päikesejaamal, mis müüb kogu toodetud energia võrku, saab selle eest börsihinda ning Eleringi taastuvenergia toetust, jääb tasuvusaeg umbes 6-9a vahemikku. Muidugi tuleb arvestada erinevate lisakuludega nagu võrguettevõttega liitumine, töömaa ettevalmistus jne. Iga juhtum on erinev ning seetõttu on mõnel tasuvus natuke pikem või lühem.

Tasuvusaega mõjutab ka päikesejaama üledimensioneerimine. Kõik liitumised toimuvad võrguga alati inverteri võimsuse järgi – nt kui tegemist on 50kW inverteriga, siis on kajastatud ka see number kõikides dokumentides.

Küll aga päikesepaneele tuleb panna rohkem kui 50kW. Selleks on väga lihtne põhjus – meie tingimustes vajab inverter suuremat sisendit päikesepaneelidest võrreldes mõne Lõuna-Euroopa riigiga, et saavutada maksimaalset võimsust võimalikult palju.

Saaremaa paaditehas 50kW koos 61kW päikesepaneelidega

Mõistlik on üledimensioneerida vahemikus 20-30% – 50kW inverteri puhul tuleks paigaldada 60-67 kW päikesepaneele. Nõnda tagame inverteri maksimaalse potentsiaalse tootmise Eesti kliima tingimustes. Selline 50kW süsteem koos 60kW päikesepaneelidega on suuteline tootma umbes 60 000kWh aastas. Kui panna päikesepaneele vähem, siis iga vähem installeeritud kilovatt tähendab ligikaudu 1000 kWh kadu aastas.

Näiteks kui paigaldada ainult 50kW paneele, siis on aastane kadu ca 10 000kWh. 12a peale (Eleringi taastuvenergia toetuse väljamaksmise periood) tähendab see umbes 120 000kWh vähem tootlikust. Nüüd tuleb ainult korrutada see börsihinna ja Eleringu toetusega 5,37s/kWh kohta, et saada aimu saamata tulust. Igal juhul on see suurem kui üledimensioneerimisest tingitud lisainvesteering.

Tutvu siin 50kW päikesejaama näidislahendusega.

Sul on küsimus päikeseenergia kohta või vajad täpsustavat lisainfot paneelide kohta.
Meie müügikonsultandid aitavad sind!

Võta ühendust

Meie partnerid