Küsimus tagasimüügi marginaali osas 25.01.2023 | Solar4you

Küsimus tagasimüügi marginaali osas 25.01.2023

25.01.2023 seisuga jääb marginaali tõstmine ära. Rohkem saab lugeda: https://majandus.postimees.ee/7698362/suunamuutus-eesti-energia-loobub-paikeseparkide-muugimarginaali-tostmisest

Jaanuaris 2023 saatis Eesti Energia (EE) välja infokirja, kus teavitas kliente uuest elektri tagasiostumarginaalist 0,99s/kWh või teisisõnu 9,9 €/MWh. Seda paketti nimetatakse “Väiketootja Muutuv”.

Põhjuseks on välja toodud elektrienergia kallinemine ja see mõjutab otseselt bilansienergiakulu, mida tagasiostumarginaali tõstmisega üritatakse kompenseerida.

Infokirjas leiab järgmise info:

“Elektri tagasiostu hinnamuudatus on tingitud elektrienergia kallinemisest. Bilansienergiaturul on hind kahe aasta jooksul tõusnud üle kuue korra. Bilansienergia turuhindadest sõltub aga otseselt bilansienergiakulu, mis on juhtimatu elektritoodangu kokkuostmisega seotud peamine muutuvkulu. Seetõttu on meie uues pakkumises seoses mitmekordistunud bilansienergiakuluga tõusnud ka elektrienergia börsihinnast lahutatav tagasiostumarginaal.”

Solar4you kommentaar:

Eelmine aasta said kliendid pakkumisi tagasiostumarginaaliks 0,5s/kWh (5€/MWh) või rohkemgi, seega tegemist ei ole erakorralise tegevusega ja põhjust muretseda ei ole. Osadel EE klientidel on säilinud ka vanemad lepingud, kus marginaal oli 1-2€/MWh, mistõttu võib hinnakasv tunduda ebaõiglane. Marginaali kasvu juures tasub tõdeda, et ka börsihind on oluliselt kasvanud.

Millal pean Eesti Energiale peale maksma?

Tõsi, praeguse muudatusega, kui elektri börsihind peaks langema alla marginaali, siis nendel hetkedel makstakse peale teenusepakkujale. Näitena võib tuua, et kui väiketootja peaks konkreetsel tunnil maksimaalselt 10 kW võimsust võrku andma, siis 10 kWh tuleb korrutada läbi marginaali ja börsihinna vahega. Kui börsihind oleks 0€ ja marginaal 0,99s/kWh, siis teenusepakkuja arvele märgitakse -10 kWh x 0,99s = -9,9 senti ehk -0,1 €/kWh.

Mida teha, kui Eesti Energialt saadud pakkumine ei sobi?

Jaanuari seisuga kehtib info, et EE pakkumine kehtib 14. veebruarini, kuid peale seda kuupäeva võib pakkumine taas muutuda.

Esimene variant on pöörduda teiste teenuspakkujate poole, kes on samuti valmis elektrienergiat müüma kui ka ära ostma. Neile tuleb kirjutada üldmeilile, et olete väiketootja, saadate võrgulepingu manuses kaasa ning jääte ootama pakkumist. Valiku teenuse-pakkujatest leiab siit: https://elektrihind.ee/elektrimuujad/

Teine variant on investeerida akudesse ja omatarbe osakaalu suurendamisse – selle tulemusena müüakse vähem võrku ning saadakse rohkem kasu kohapeal toodetud energia tarbimisest.

Sul on küsimus päikeseenergia kohta või vajad täpsustavat lisainfot paneelide kohta.
Meie müügikonsultandid aitavad sind!

Võta ühendust

Meie partnerid