Huawei asümmeetriline inverter – kas on lõpuks tõesti kohal?

Kuidas senised lahendused toiminud on?

Pikalt on turul juttu olnud asümmeetrilistest inverteritest, kuid paljudele võib see termin tekitada segadust ja ei ole lõpuni teada, mida see tähendab – mis see siis on?

Kõige lihtsamalt selgitades on tegemist inverteriga, mis suudab toota energiat faaside lõikes erinevalt ning on võimeline katma ebaühtalse tarbimise korral faase erinevalt. Lihtne näide illustreeriv näide:

15 kW seade toodab iga faasi peale ca 5 kW ->

  1. faas – 5 kW
  2. faas – 5 kW
  3. faas – 5 kW

Kui aga tarbimine on majapidamises näiteks jagunenud faaside vahel erinevalt, siis tegelikult toimub teatud faasides elektrienergia eksport või import:

  1. faas – tarbimine 7 kW; antud juhul ostetakse 2 kW võrgust juurde
  2. faas – tarbimine 3 kW; teises faasis müüakse 2 kW võrku
  3. faas – tarbimine 5 kW; kolmas faas tuleb nulli ja tarbimine kaetakse maksimaalselt ära

Kuna Eestis tegutsevad võrguettevõtjad saldeerivad faase eraldi, siis summeeritakse imporditav ja eksporditav elektrienergia kuupõhiselt ning saab vastava arve. Kui tekib küsimus, et kus faaside koormatust näha saab, siis ilma kolmanda osapoole arvestita ei saagi. Võrguettevõtte iseteenindusest allalaetav tarbimistabel või arve kajastabki summeeritud koguseid kõikide faaside peale.

Mida uus asümmeetriline inverter siis teistmoodi teeb?

Asümmeetriline inverter koos akudega on võimeline andma välja võimsust vastavalt faaside koormustele, lihtsuse huvides võtame sama näite mis ennem:

  1. faas – tarbimine 7 kW; tootmine 7 kW
  2. faas – tarbimine 3 kW; tootmine 3 kW
  3. faas – tarbimine 5 kW; tootmine 5 kW

Tulemusena ostame vähem elektrienergiat võrgust juurde ja ka ekspordime vähem perioodidel, kui me tegelikult seda teha ei soovi.

Näitena presenteerime paar visuaali, et oleks paremini aru saada.

Alloleva graafiku peal on kajastatud 20. novembri päev, kus on näha erinevate värvidega elektrienergia import/eksport kilovattides. Öösel on olnud akude (21 kWh) laadimine ning peale laadimist on alustatud maja tarbimise katmisega. Faaside koormuseid vaadates on näha, kuidas päeva jooksul on koormused ligi 0 kW, ehk liiklust võrgust või võrku toimub minimaalselt.

Teatud hetkedel on graafikul kolmas faas miinuses, see tähendab võrku suunal eksporti. Kriitikana saab välja tuua, et natukene arenguruumi on, kuid praktikas on tegemist väga väikeste energiakogustega, mis rahasse panduna ei oma kaalu.

Võrdluseks saab siia juurde panna Elektrilevi tarbimisandmed, mis tõestab, et uus inverter teeb tõesti määratud ülesannet edukalt. Võrgust ostetud kogused päevasel ajal, mil akut jätkub, jäävad 8-50 Wh vahele. Teistel päevadel on vahel ette tulnud, et järsud tarbimiskoormuse kasvud võivad tekitada olukorra, kus süsteem ei “hüppa” kohe järele tootmisega, kuid ka sellistel juhtudel jäävad tunnitarbimised alla 100 Wh.

Rahalisest kasust tuleb juttu tulevikus ilmselt detsembris või jaanuaris, kui on tekkinud paar täis kuud statistikat.

Mida Huawei pakub?

Tänaseks on teada, et turule lansseeritakse SUN5000 ja SUN2000 seeria – SUN5000 seeria toetab ainult optimeerijatega süsteemi, SUN2000 võib kasutada ilma optimeerijateta. Praktikas saab neil olema mõningane hinnavahe, kuid teadaolevalt ei saa erinevus olema suurem kui 200€.

Mudeliteks tulevad eelnevalt tuntud 5, 6, 8, 10 ja 12 kW seadmed, tulevikus lisanduvad ka ilmselt suuremad inverterid. Valikus on ka soodsamaid seadmeid meie e-poes.

Lähemalt saate küsida seadmete kohta infot ja pakkumist hinnapakkumised@solar4you.ee.

Sul on küsimus päikeseenergia kohta või vajad täpsustavat lisainfot paneelide kohta.
Meie müügikonsultandid aitavad sind!

Võta ühendust

Meie partnerid